כיצד כאבי מחזור משפיעים על נפשן של נשים?

המון נשים שסובלות מכאבים בבוא הווסת אינן מבינות על מה ולמה. ולכל אותן נשים נסביר כי הם מתרחשים בשל התכווצות שלכיצד כאבי מחזור משפיעים על נפשן של נשים? הרחם בטרם ובזמן הווסת, כיוון שחומרים פרוסטאגלאנדיניים משתחררים מן התאים של רירית הרחם. כאשר הכיוון העוצמתי של שרירי הרחם מגיעים, זרימת הדם נחלשת וגורמת לכאב. ואם פעם לא הבינו את מקור כאבי המחזור, הרי במציאות העכשווית נעשו מחקרים רבים ומצאו כי נצפים הבדלים ניכרים בכל מיני חלקים במוח וברמת תפקודם, במבנה המוח ובזרימת הדם. כאשר חקרו כיצד כאבי מחזור משפיעים על נפשן של נשים נמצא כי כאבי מחזור מהווים סוג של השפעה פסיכו סוציאלית שלילית כתוצאה מתפקוד עם סטרס בעבודה או בחיק המשפחה, ביחסי חברות או בקשר זוגי, שגורם להרעת היחסים ולהיעדרויות מהעבודה. ועל כל ההשפעות הנפשיות של כאבי המחזור נדון בהמשך המאמר.

תסמונת הכאב הכרוני

תסמונת הכאב הכרוני הינה סוג של לקות נפשית, שלאורה חווה האדם רגישות יתר לכאבים כל הזמן, ובעוצמה גבוהה. במלים פשוטות – הנשים חוות כאבי מחזור שוב ושוב במחזוריות קבועה, כאשר המוח שלהן לא מצליח לדכא את הכאבים, כי אם באורח פרדוקסלי הם רק מתגברים.

שמן פיגם

שמן פיגם - שמן הפלא להקלה בכאבי מחזור

מריחת השמן על הבטן התחתונה מניעה את הרחם ומשככת כאב.

למידע נוסף והזמנה עם שליח עד הבית הקליקי כאן

כיצד כאבי מחזור משפיעים על אורח החיים של הנשים?

כאשר נשים סובלות מכאבי ווסת עזים הן חוות מצוקה רבההגורמת לנזק ניכרת לאיכות חייהן ומחייבת אותן ליטול תרופות כגד כאבים וביקורים שבים ונשנים אצל הרופא המטפל. לעתים כאבי מחזור עשויים להעיד על מחלת האנדומטריוזיס או על ציסטה בשחלות. כך או כך, כדאי להגיע לרופא ולהבין את מקור הכאבים במחזור לאשורו.

כיצד כאבי מחזור משפיעים על נפשן של נשים?

ידועה האמרה כי "נפש בריאה בגוף בריא" – ועל פי המון מחקרים שבוצעו בתחום נמצא כי בנשים שחוות כאבי מחזור גם הנפש שלהן מושפעת. כלומר, כאבי מחזור עשויים להשפיע באופן שלילי על מצב הרוח ועל התפקוד של אותן הנשים, לאורך כל היממה. הנשים שכואבות במחזור מגלות יותר סממנים של דיכאון, הפרעות שינה קשות, עצבים או חרדות, שעשויים להימשך גם שהסתיים המחזור. זאת ועוד, ראוי לציין כי נשים עשויות לפתח תסמונת קדם ווסתית, שהינה תסמונת הכוללת גורמים נפשיים רגשיים, במקביל לגורמים פיזיים.

ביצוע פעילות גופנית כי גם הנפש מושפעת:

כפי שצוין לעיל, שמירה על כושר גופני אינה מועילה אך ורק לגוף, כי אם היא יעילה אף לנפש. נשים שחוות כאבי מחזור צריכות להיות מודעות לכך כי גם הנפש מושפעת. טוב יעשו אם הן יעשו ספורט באופן קבוע, מכיוון שאנדורפינים המופרשים מן בלוטת יותרת המוח עוזרים להקל על כאבי הווסת החודשית ואף מיטיבים עם ההרגשה הפיזית והנפשית ועם מצב הרוח. על כן, הנשים שסובלות מכאבי מחזור ומבינות כי גם הנפש מושפעת יטפלו בעצמן על ידי פעילות גופנית המועדפת עליהן, כגון – יוגה, פילטיס, רכיבה על אופניים או אימונים במכון כושר.

שיח אברהםSolaray - שיח אברהם, 100 כמוסות צמחיות

תמיכה לנשים בזמן המחזור

קני עכשיו באתר iHerb בעברית

כיצד האוסטיאופתיה מקלה על כאבי מחזור?

מי שהמציא את השיטה התרכז בכל מיני משיכות או מתיחות שמטרתם לאבחן מגבלות או חסמים בגוף ולשחרר אותם. הקו המנחה של השיטה בא לידי ביטוי שהאנשים הינם יחידה דינמית, וכי הבריאות שלהם תלויה בבריאות הנפש, הגוף והמוח. כאשר הנשים חוות הפרעה לתנועה פנימית רצויה אנרגיה, דם או נוזלים במהלך המחזור, נוצר מעין פקק, אף בנפשן ואף בגופן. אותו פקק מסב להן הצטברות של נוזלים, כאב ונפיחות, כאשר באופן ישיר מביאים לדכדוך, למרה שחורה, לתסכול, לשינוי במצבי הרוח, לעצבים ולחוסר שקט. כבר נאמר רבות כי כאבי מחזור ברובם מהווים ביטוי לקושי רגשי ונפשי שאותו חווים הנשים במחזור. אך אלו אינם סתם כאבים בעלמא, כי אם מדובר אודות כאבים שמאפיינים דימוי גוף שלילי ותחושות נפשיות כואבות, אשר עשויים להביא לכיווץ הגוף בכלל, ולכיוון הרחם בפרט, ולהעצים את הכאבים. על מנת לסייע במצבן, כדאי שאותן נשים יקבלו טיפול רגשי ונפשי מבעוד מועד, וכך ישחררו את כל החסמים, כמו גם יחזקו את הדימוי העצמי, איכות החיים והביטחון העצמי שלהן – מה שיגרום בהכרח לשיפור עוצמת כאבי המחזור. ולא נשאיר אתכן באפלה לגבי סוג הטיפולים הנפשיים הרגשיים המומלצים – כאשר נסבר את אוזניכן, הטיפולים המומלצים הם – טיפול גופני רגשי משולב, טיפול פסיכולוגי, או טיפול פסיכותרפיה גופנית.

דילוג לתוכן