החזרת עוברים וכאבי מחזור

החזרת עובריםהחזרת עוברים היא השלב האחרון והמותח ביותר בתהליך הארוך של טיפולי פוריות- IVF. במהלך שלב זה לא נותר אלא לחכות ולראות האם התהליך צלח  או שיש לחזור על הכל שוב.

לעיתים מתלווים אל שלב ההחזרה (יותר נכון- אחריו) גם כאבים בבטן התחתונה המזכירים כאבי מחזור. למה יש לצפות לאחר החזרת העוברים והאם כאבים אלה הם סבירים והגיוניים?

שמן פיגם

שמן פיגם - שמן הפלא להקלה בכאבי מחזור

מריחת השמן על הבטן התחתונה מניעה את הרחם ומשככת כאב.

למידע נוסף והזמנה עם שליח עד הבית הקליקי כאן

מתי מתבצעת החזרת העוברים?

החזרת העוברים מתבצעת כיומיים או שלושה לאחר שנעשתה שאיבת הביציות כאשר העוברים הם בעלי שניים- שמונה תאים. על פי שיקולי רופא ולפי ניסיונות קודמים לעיתים נותנים לעובר להתפתח עוד מספר ימים, לרוב עד חמישה, זאת בכדי שהעוברים יתפתחו ויתחזקו עוד כך שהסיכויים שישתרשו ויקלטו ברחם עולים. עם זאת, המטרה היא כן להחזיר את העובר מוקדם ככל האפשר כי התנאים ברחם טובים עבורו מתנאי המעבדה.

על תהליך החזרת העוברים

היום מקובל להחזיר לכל היותר שני עוברים, תלוי בתוצאות טיפולים קודמים וגם על פי מצבה הבריאותי וגילה של האישה. זאת כדי להמנע ככל שאפשר מהיריון מרובה עוברים. את יתר הביציות שהופקו בתהליך ההפריה מקפיאים ומשתמשים בטיפול הבא אם יהיה צורך בכך. העוברים מוחזרים דרך צינור דק אל הרחם דרך צוואר הרחם. פעולה זו נעשית ללא הרדמה והיא כרוכה רק בתחושת חוסר נוחות למשך מספר דקות.

איך להמשיך לאחר החזרת העוברים?

המטופלות משתחררות לאחר התהליך כשהן מצוידות בהוראות מפורטות כיצד לנהוג בהמשך. באופן כללי, ניתן להמשיך בחיי היום יום אך להוריד הילוך. הפעילות צריכה להיות מתונה יותר אך אין צורך להיות מושבתת לחלוטין ולנוח במיטה. כל מטופלת מקבלת מרשם תרופות שונה בהתאם למצב ולצורך, תרופות המכילות את ההורמון פרוגסטרון שתפקידו הוא להכין את רירית הרחם לקליטת הביצית המופרית והוא גורם גם להתעבות רירית צוואר הרחם. אלה מגדילים את הסיכויים להשרשה, קליטת העובר ותחילתו של היריון תקין.

שיח אברהםSolaray - שיח אברהם, 100 כמוסות צמחיות

תמיכה לנשים בזמן המחזור

קני עכשיו באתר iHerb בעברית

אילו כאבים צפויים לאחר ההחזרה?

לאחר החזרת עוברים יכולים להיות כאבים מסוגים שונים, באזורים שונים ובעוצמות שונות. חלק מהמטופלות מעידות על כאבים דמויי מחזור, כאבים עמומים יחסית בבטן התחתונה, לעיתים כאלה המלווים גם בדימום קל. חלקן מעידות על כאבים חזקים יחסית וללא דימום. לעיתים מדובר על כאבים חדים יותר בצד אחד של הבטן או בשני הצדדים. כל הכאבים הללו הגיוניים כל עוד הם ברמת הסביר ולא הופכים לבלתי נסבלים.

הסיבות האפשריות לכאבים אחרי החזרת עוברים

בגלל המבנה הנוזלי והדינמי של גופנו, תהליך המתרחש באזור אחד משפיע גם על האזורים והמערכות שסביבו. אחת הסיבות שיכולה לגרום לכאבים דמויי מחזור לאחר החזרת העוברים היא סיבה טובה- השרשת העובר ברחם. כמו בהיריון רגיל, כאשר משתרש העובר ברחם, הדבר כרוך בהתכווצויות של הרחם אשר גורמות לכאבים המזכירים כאבי מחזור.

לעיתים כאבים אלה הם חדים יותר מכאבי מחזור וכוללים גם דימום קל בצבע ורדרד- חום השונה בכמותו ובצבעו מדימום וסתי. לעיתים מעידים הכאבים דווקא על בשורות פחות טובות- ווסת שעומדת להגיע, אך במידה והמטופלת מקבלת תרופות הורמונאליות, הווסת לא אמורה להופיע עד סוף התהליך. סיבה נוספת לכאבים, במיוחד כשהם מגיעים מצד אחד של הבטן וכשאלה כאבים חדים, היא התמלאות השחלות בנוזלים המתרחשת כשלושה ימים לאחר שאיבת הביציות. נוזלים אלה גורמים לשחלות להימתח.

מתי יש לגשת לרופא בעקבות כאבים?

כל עוד הכאבים הם סבירים, כנראה שמדובר באחת התופעות שהוזכרו קודם, שהן תופעות טבעיות המלוות את התהליך של החזרת עוברים וחלקן מלוות היריון רגיל. כאשר התחושה היא בלתי נסבלת, שהכאבים משתקים ומשביתים מומלץ ללכת להבדק אצל רופא הנשים שלך. כדאי שיבדוק שהכל כשורה ברחם. יתכן שהכאבים נובעים בכלל מסיבה שאינה גניקולוגית כמו דלקת בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן, בעיות במערכת העיכול ועוד, בעיות שכדאי לשלול וכמובן לטפל במידת הצורך.

קריסטל סטאר וומנס בסט פרנדקריסטל סטאר - חברתה הטובה של האישה.

16 צמחי מרפא מספקים תמיכה לזמן המחזור.

קני עכשיו באתר iHerb בעברית

דילוג לתוכן